Úgy tűnik még mindig vannak felfedezhető területek a C64 tudásában. Algortihm/Onslaught eddig különféle kép és videotömörítési algoritmusok fejlesztésével foglalkozott, most átnyergelt a SID-re. A Free Running Oscillator Digi (röviden FRODIGI) algoritmussal digi hangmintákat emulál SID hullámformákkal. Nem ez a módszer fogja az MP3 formátumot nyugdíjazni, de azért van egy nagy különbség. 4 percnyi zene mindössze 41 KByte-ot foglal, és a kitömörítés a C64 1Mhz-ének is csak kevesebb mint egy százalékát igényli. A technika erősségeiről és limitációjáról bővebben olvashatsz a demóban.
Ha a saját gépeden is meghallgatnád, irány a CSDB.
Categories: Demo ajánló, Retro, Zene |
Elképesztően érdekes az ötlet, bár az eredmény legfeljebb valamilyen vetélkedő kérdésének jó, hogy kitalálod-e, mi az eredeti zeneszám :)
De nagy ötlet, még ha a hardver határokat is szab a megvalósításban.
Írta a srác, hogy sok ötlete van még. Már agyal a továbbfejlesztett változaton, de gondolom egy Sokol rádió szintjét még nem fogja elérni az sem. ;) Ettől függetlenül zseniális. De ez a korábbi cuccaira is igaz.
Azért valljuk be, ez az ötlet nem túlzottan új (lásd telekomm). Viszont tény, hogy C64-en még nem csináltak ilyet. Hirtelen nem tudom eldönteni, hogy ez a botrányos minöség még javulni képes-e.
Az 1MHz-es mintavétel meg kissé csúsztatás, hiszen a SID programozása nem ciklusonként zajlik, azaz a hangmintát nem c64 ciklusonként lehet…
Jaj de negatív voltam, biztosan csak irigykedem :D
Szerintem valamit félreértettél. Nem írtam olyat, hogy 1MHzes lenne a mintavételezés. A lejátszás 50Hz, és mivel két rasztersornyit igényel a lejátszó az jóval kevesebb mint 1%-a a CPU-nak.
A mintavételezés ugye itt nem biztos, hogy olyan könnyen értelmezhető fogalom. Azt meg csak ő tudja megmondani, hogy hány minta alapján próbál egy burkológörbét illeszteni.
Egyébként telekomunikációban mit használnak?
Murphy:A demo szövegében olvasható utalás arra, hogy a lehetséges mintavétel éppen csak 1 MHz alatti. Erre utaltam.
A telekommban ezt vagy ehhez kísértetiesen hasonlító módszert CELP-nek (http://en.wikipedia.org/wiki/Code-excited_linear_prediction) hívják. Itt is mint a CELP-nél, ahogyan a demó leírásából kiderül, egy táblázatot (coodbook) használnak az adott frame generálásához.
Minél többet hallgatom ezt a demót, annál érdekesebb az ötlet :)