Kezdem megszokni már, hogy mostanában igyekeznek mindenféle okosságot rázsúfolni egy kicsiny nyáklapra és nevetséges összegekért eladni. Ilyen az új Parallax Propeller is, bár egy kicsit másként közelíti meg a célt mint mondjuk a Raspberry Pi.
Míg utóbbi egy 700MHz-es ARM CPU-val, 256 MB RAM-mal és OpenGL 2.0-át támogató videóvezérlővel van ellátva és ezzel megpróbálja magát egy komplett PC-nek eladni – kicsiben -, addig a Propeller inkább a népszerű – de szerintem nagyon drága – Arduino szerelmeseinek ad egy kis plusz számítási erőt és egyben rengeteg lehetőséget.
De mi is ez a – QuickStart – lapka? NYOLC különálló processzorral rendelkezik (P8x32A), melyek mindegyike kapott 512x32bit saját memóriát, valamint közös használatra 32k RAM-ot. A programunk részére 32k EEPROM-ot szántak plusz helyet egy második EEPROM-nak. Ezen kívül fesz-stabilizátor, 30 lábas I/O port és USB csatlakozási lehetőség is helyet kapott rajta. Tisztán látszik, hogy itt nem egy számítógépről beszélünk, hanem egy kicsit fejlettebb I/O műveletekre kifejlesztett, önálló működésre képes rendszerről. (Mellesleg integrálva van még 8 érintőszenzor és 8 LED is a kezdeti játszadozásokhoz. :) )
Quickstart Introduction from Gadget Gangster on Vimeo.
Mindezt alátámasztandó a Gadget Gangster és a Propellerpowered több programozható érzékelőt és egyéb kütyüt árul hozzá – természetesen a hozzájuk tartozó szoftveres támogatással -, ám nem csak az elborult elektronikai zseniknek. Van ugyanis egy QuickPlayer – korábban El Jugador – nevű kis kiegészítő lapka, ami hozzácsap a funkcionalitáshoz egy PAL/NTSC videó- és egy Stereo audió portot, valamint 2 Wii controller – a korábbi verzió NES controller – csatlakozót, plusz egy SRAM bővítő helyet is. Akit elijesztenek a Nintendo központú controller portok, azoknak emlékeztetőül megjegyzem, hogy az alap QuickStart lapon már van egy USB csatlakozó is. ;)
Na itt kezd egy kicsit érdekes lenni a dolog. Tehát van lehetőségünk audiovizuális megjelenítésre és még interakcióra is, tehát jöhetnek a demók és a játékok. De milyen grafikai és zenei lehetőségeink vannak? Mint korábban említettem, minden modulhoz van valami a kódbázisban ami segít a gyors indulásban. Ilyen a – community developed :) – ORE driver is, ami a megjelenítés kezelését oldja meg. Konkrétan karakteres képernyő megjelenítését – gondolom ez már egy kis mosolyt csalt az arcokra – tehát tökéletes az oldschool NES/SNES korszak játékaihoz hasonlók megalkotására. A 160×192 képpontot 20×24 8×8-as karakterre bontja, darabonként 4 , összesen 126 színnel – elég nosztalgikus. Vagy ott van a – szintén community developed – AIGeneric Graphics & Text Driver is, a maga 40×24 karakterhelyével és 16 színével. De természetesen mindenki előtt ott áll a lehetőség, hogy saját megjelenítőt írjon. Ugyanígy találhatunk kész megoldásokat softsynth-re és minden egyéb problémánkra is – ha lusták vagyunk megírni magunknak.
Egyébként sok játéknak készült már átirata, mint pl Donkey Kong, Wolfenstein 3D, BomberMan, OutRun… (listáért katt ide) És pár egyéb érdekesség is, mint ez a 3D demo:
EDIT: Sajnos a videót törölték, de helyette itt a Wolfenstein 3D, egy BattleZone klón és egy helyzetérzékelős demo:
Ha már a programozásról volt szó, mivel bűvölhetjük? A három elterjedt nyelv a közösségben a Spin (Windows/Linux/Mac), a C (Windows/Linux) és a Basic (Windows). Ezekhez letölthető teljes fejlesztő környezet. Aki egy kicsit is ért ezekhez a nyelvekhez biztosan könnyen és gyorsan el tud indulni.
Egyébként az egész cucc MIT licenc alatt van szoftverestől. Gy.K .: Azt csinálsz vele amit csak akarsz. Igen, a kapcsolási rajzokat is letöltheted az oldalukról.
És ha már úgy kezdtem, hogy szerintem az Arduino drága a maga ~30 USD-jével – lévén csak egy sima I/O port -, akkor nézzük mit kóstál ez a cucc. A QuickStart lap ~25 USD – ami már többet tud az előbb említettnél -, a QuickPlay ~ 14 USD, vagy ha valaki esetleg monitort meg PS/2 billentyűzetet szeretne használni TV és Wii controller helyett, a Propellerpowered VGAplus ~ 15 USD.
Linkek:
- a Parallax oldala semináriumokkal és documentációval
- tutorial-ok a Gadget Gangster oldalán
- közösségi fórum a Propellerpowered-en
- Propellerpowered kódbázis
- Parallax Propeller emulator/debugger
- Vásárlás a Gadget Gangster oldalról
- Vásárlás a Propellerpowered oldalról
- Tutorial: játék készítés az El Jugador lappal
- Tutorial: játék készítés a QuickPlay lappal
- Tutorial: miniszámítógép a Quick VGA+ lappal
EDIT: Bónusz SID emulátor:
Az mi akar lenni az a google videó, ami már el sem indul?
Naja, a google video már vagy egy éve nem létezik :)
Ahha, akkor nem csak a friss telepítésű binugzom miatt nem indul. Megnyugodtam ;-).
Ooupsz Funkció után még működött… kitartás!
Addig itt egy másik hasonlóan szórakoztató: http://www.youtube.com/watch?v=-gyO2lRXLyg
Na jó vicceltem. :) De ez a SID emuláció egyszerűen zseniális: http://www.youtube.com/watch?v=EJcbxrdErkY&feature=relmfu
Amúgy az a video kb annyi, hogy SuperFX – vagy mi volt a neve a 3Ds SNES chipnek – minőségű 3Ds grafikát mutat be a Propelleren.
“valamint közös használatra 64k EEPROM-ot amiből fele ROM, a maradék RAM. ”
???
NCIS zsenik szoktak ekkora baromsagokat mondani. De hat lehet hogy az elet is csak egy rossz film :)
Hoild, YADA: Igen ez nekem is fájt, el is tüntették egy csomó mással azt a – hivatalos – leírást. Helyesen a Parallaxtól: “Global RAM/ROM: 64 K bytes; 32 K RAM / 32 K ROM” Kösz! Javítom…