Március elsején az S8 Underground-ban gyűltek össze a hazai retro videojátékokat és zenéiket kedvelők, ugyanis a Budapest Micro eseménysorozat újabb epizódjához érkezett. A 2000-es évek végén hatalmas bulikkal induló sorozaton kitűnő fellépőket csíphetett el az akkori budapesti underground közönség. Hosszabb szünet következett ezután, de tavaly egy jórészt új szervezőgárdával folytatódott a történet, újból megrendezésre került a Micro, amit idén már a második állomás a Vol.2 követett.

A klub nagytermében egész este tematikus előadók adták a talpalávalót, míg a kisteremben retro videójátékokat játszhattak a jelenlévők természetesen korabeli hardware-eken és a hozzájuk illő képi megjelenítő eszközökön, autentikusan. A régi konzolok, számítógépek, CRT monitorok kiállítását és felügyeletét az Insert Coin egyesület biztosította, akik a retro játékok “hagyományőrzése” keretében rendszeresen rendeznek e-sport versenyeket is kedvenc 8 bites játékainkból, mint a Tetris, vagy a Wizard of Wor. Folyamatos érdeklődés kísérte a felhozatalt, szinte mindenki leült nosztalgiázni néhány percre valamelyik gép elé, hogy (újra) érezze, milyen volt 20-30-40 évvel ezelőtt gamer-nek lenni.

A zenei előadók sorát Visage nyitotta, akit sokan már jól ismerhetnek, hisz a demoscene és az underground zenei életnek is régóta jeles képviselője. Ezúttal sem hazudtolta meg magát, még egy eredeti C64-et is felrakott a színpadra maga mellé és nem csak a látvány kedvéért. Sok ismerős chiptune téma csendült fel a műsorában, mint pl. Thrash80, vagy Lukhash szerzeményei. A szett elejétől megindult a buli, ami az 50 perc körüli műsora vége felé egyre csak fokozódott. Ennél jobb kezdésről nem is álmodhattak volna a táncolni vágyók.

Másodikként Syngular lépett a világot jelentő deszkákra, aki egyedi live act műsorral készült az estére, kiemelten sok chiptune elemet épített ezúttal a zenéjébe. Szintik garmadáját vonultatta fel maga előtt, amik tökéletes harmóniában dolgoztak a keze alatt, ráadásul vocoderrel színezett hangjával fokozta az amúgy is emelkedett hangulatot. Fellépései mindig óriási élményt jelentenek, fölényes zenei tudása, tapasztalata a műsora alatt végig érezhető, ma sem volt ez másként, amit a közönség reakciója is alátámasztott.

A zenei felhozatal felénél az est stílusban némileg eltérő fellépője következett, aki nem más, mint Planetdamage. Róla is elmondható, hogy régi motoros a szakmában, évtizedek óta jelen van a zenei és (szub)kulturális életben egyaránt. Stílusában a cyberpunk, electro-industrial vonalba sorolható a zenéje, több album, kislemez, remixek vannak már mögötte. Pazar megszólalással, indulatos torzított vokáljaival valósággal letaglózta a hallgatóságot, produkciójával szinte kiragadott minket a valóságból.

23 óra magasságában a Bitrotator került sorra, akiket egy látszólag fáradhatatlan közönség fogadott. Szokás szerinti látvánnyal, fehér kezes-lábasban léptek színpadra, de ezúttal video vetítés is támogatta a műsorukat. A setlist elején a lazább synthwave-esebb track-jeiket mutatták be, majd a vége felé fokozatosan léptek a gázra, hogy mozgásban tartsák a közönséget. Utolsó dalként az új lemezük címadó dalával (Glitch on the Nightsky) vettek vissza az őrületből és egy könnyed funky témával búcsúztak.

Az est utolsó fellépője D3TOX volt, aki egy különleges DJ szettel készült a Micro-ra. Őt is sokan ismerhetik már, gyakran VJ-ként dolgozik hasonló tematikájú rendezvényeken. Neki már nem volt megkötés a műsorának hosszára, így hajnalig élvezhette a szép számmal ott maradt, táncolni vágyó közönség az előadást. Jobbnál-jobb chiptune track-ek váltották egymást, a hangulat pedig folyamatosan a csúcson maradt, le sem akarta őt engedni a közönség a színpadról.

Összességében tehát egy kiváló estét tölthetett az S8 Undergroundban, aki ellátogatott a Vol.2-es Budapest Micro-ra. Ezúttal is több korosztály képviseltette magát, több országból jöttek vendégek, akik ezért a rendezvényért (is) érkeztek hazánkba. Az estét mindvégig színvonalas hang és fénytechnika kísérte. A videójáték zenei kultúra tehát él és virul, erről meggyőződhetett mindenki, aki ott volt és sajnálhatja, aki nem, de jó hír, hogy a szervezők hamarosan megosztják velünk a teljes esemény zenei programját, a twitch-en közvetített live stream-et. Várjuk a folytatást!